آینه کاری

نقش آینه کاری در طراحی داخلی:

آینه کاری را باید واپسین ابتکار هنرمندان ایرانی در این گروه هنرهای زیبا دانست که ایرانیان در معماری داخلی و تزیین درون نما به کار گرفته اند . اجراکنندگان این شاخه از هنر که به دقت، ظرافت و حوصلهٔ بسیار در کار نیازمند است از زمان پیدایش تاکنون همواره هنرمندان ایرانی بوده و هستند . آینه کار با ایجاد اشکال و طرحهای تزیینی منظم و بیشتر هندسی از قطعات کوچک و بزرگ آینه در سطوح داخلی بنا فضائی درخشان و پرتلالو پدید می آورد که حاصل آن بازتاب پی در پی نور در قطعات بی شمار آینه و ایجاد فضائی پر نور ، دل انگیز و رؤیایی است .

● پیدایش آینه کاری
مدارک تاریخی نشان می دهد که تزیین بنا با آینه برای نخستین بار در شهر قزوین پایتخت شاه تهماسب اول و در دیوان خانه ای که او به سال ۹۵۱ ق آغاز و به سال ۹۶۵ ق به پایان رساند آغاز شده است .
پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان به سال ۱۰۰۷ ق آینه کاری در کاخهای تازه ساز این شهر و کاخ اشرف (بهشهر) گسترش یافت . در تزیین بسیاری از کاخهای سلطنتی اصفهان که به نوشتهٔ شاردن شمار آنها از ۱۳۷ فزونتر بود از آینه کاری استفاده شد . از میان آنها کاخ معروف به (آینه خانه) که به سبب کاربرد بسیار آینه در آن بدین نام شهرت داشت از همه زیباتر بود . (آینه خانه) چون چهلستون ایوانی با ۱۸ ستون آینه کاری شده داشت و تالار و سقف ایوان و دیوارهای آن را با آینه های یک پارچه به درازای ۵/۱ تا ۲ متر و پهنای یک متر آراسته بودند.
بازتاب تصویر زاینده رود و بیشه های ساحل شمالی آن در آینه های این بنا منظره ای دلپذیر به وجود مـی آورد .
در کاخ چهلستون نیز که بین سالهای ۱۰۵۲ ق تا ۱۰۷۸ ق در دورهٔ پادشاهی شاه عباس دوم بنا شده از آینه با گستردگی استفاده کرده اند . در این کاخ آینه های قدی یا بدن نما و قطعات کوچک آینه و شیشه های رنگین برای آراستن سقف و بدنه ایوان و تالار به کاررفته و بدنهٔ ۱۸ ستون ایوان نیز با شیشه های رنگین و آینه تزیین شده بود.
جملی کارری (Gemlli Careri) جهانگرد ایتالیائی که سفرنامهٔ خود را به سال ۱۱۰۵ ق به روزگار شاه سلیمان صفوی نوشته در شرح بازدید خود از کاخ میرزا طاهر حاکم آذربایجان می نویسد : در یکی از حیاطهای داخلی کاخ اتاق آینه کاری زیبائی وجود دارد که نه تنها دیواره حتی روی بخاری آن نیز با قطعات درخشان آینه تزیین شده و در زیر تابش آفتـاب صحنـه ای خیـره کننده ایجاد می کند . پیداست که این جهانگرد برای نخستین بار با چنین آرایه ای در معماری روبرو و از دیدن آن شگفت زده شده است .
برافتادن صفویان و ناپایداری سیاسی و اقتصادی سرچشمه گرفته شده از آن برای مدتی آینه کاری را دچار رکود کرد . نخستین بنای آینه کاری شده پس از این دوره دیوانخانهٔ کریمخان زند در شیراز بود که آنهم به سال ۱۲۰۹ ق به فرمان آقا محمد خان قاجار ویران شد و ستونهای یک پارچه حجاری شده و درهای خاتم و آینه های بزرگ آن را برای توسعه و بازسازی ایوان دارالاماره تهران (ایوان تخت مرمر کنونی) به تهران حمل کردند .
آینه کاری در سدهٔ ۱۳ هجری قمری رو به ترقی و گسترش نهاد و تکاملی تدریجی اما محسوس داشت . در طول این قرن آثار زیبائی چون تالارها و اتاقهای شمس العماره (۱۲۸۴ ق) ، (تالار آینه) کاخ گلستان (۱۲۹۹ ش) در تهران ، آینه کاری ایوان و آستانهٔ حضرت عبدالعظیم در شهر ری ، و آینه کاری دارالسیادهٔ آستان قدس رضوی (۱۳۰۰ ق) در مشهد انجام گرفت که هر یک به تناسب شیوهٔ کار نمونه های برجسته ای از شیوهٔ آینه کاری این دوره به شمار می آیند . در چهار دههٔ نخست سدهٔ ۱۴ هجری قمری رکودی چشمگیر در آینه کاری مشاهده می شود . در این دوره طـولانی به جز آینـه کـاری ایـوان آستان حضـرت معصـومه (۱۳۰۳ ق) در قم ، آینه کاری در خور تـوجـه دیگری را نمی شناسیم .
اما نخستین تجربه های پس از این رکود با شگفتی بسیار از تکامل و پیشرفتی محسوس و چشمگیر حکایت دارد . در بخشهای آینه کاری شدهٔ دو کاخ شهوند (کاخ موزهٔ سبز کنونی) در مجموعهٔ سعدآباد شمیران و کاخ مرمر در تهران که به ترتیب در سالهای ۱۳۰۶ و ۱۳۱۵ ش ساخته شدند ، تکامل و نوآوریهای تازه دیده می شود ، گسترش کاربرد آینه کاری تحول دیگری است که در این سده پدید آمد . از این پس آینه کاری از محدودهٔ امکان مذهبی و کاخهای سلطنتی خارج شد و به صورتی گسترده در اماکن همگانی چون هتلها ، رستورانها ، تأترها ، فروشگاهها و حتی خانه ها به کار رفت . این گسترش در شیوه سنتی آینه کاری بی اثر نبود و با نوآوریهای تازه همراه شد .

منبع : پایگاه تجاری و اطلاع‌رسانی صنایع دستی

● نقش آینه کاری در معماری داخلی امروزه :

آینه‌کاری چیست ؟

آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان ، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است . در این رشتهٔ هنری ، هنرمند آینه‌کار با استفاده از شیشه و برش آن به اشکال متنوع ، فضایی درخشان و زیبا در بناها می‌آفریند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه تشعشع ،درخشش و زیبایی در تزیینات بناها ایجاد می‌شود و پوششی مناسب و زیبا برای تزیین بنا ازنظر استحکام و دوام است .

استفاده از شیوه های جدیدی از آینه کاری در فضای داخلی می تواند به گونه ای باشد که با سبک دکوراسیون منزل شما هماهنگ بوده و به ویژگی های برجسته و خاص آنها نیز بیافزاید .

ویژگی ها ی آینه کاری :

آینه کاری از زمان گذشته در معماری ایرانی و خانه های قدیمی استفاده دیده می شود . با چسباندن قطعات کوچک آینه در اشکال هندسی متفاوت کنار هم شاهکار آینه کاری پدید می آید. هنرمندان آینه کار با برش شیشه به شکل های متنوع، درخشش و تلالو آینه و بازتاب آن را به فضای داخلی وارد کرده و در عین حال باعث جذابیت بیشتر فضا می شوند .

درخشش نور و بازتابی که از آینه به فضا دارد، باعث می شود روشنایی خانه بیشتر شود و در عین حال به دلیل انعکاسی که از محیط اطراف خواهد داشت ، باعث می شود فضای منزل شما بزرگتر به نظر آید .

اضافه کردن آینه به شکل آینه کاری های زیبا به طراحی داخلی باید با دقت زیادی انجام شده و بهترین قسمت را برای این منظور انتخاب کنید تا بتواند جلوه بیشتری داشته و ویژگی های خود را بروز دهد .

اتاق نشیمن فضایی است که شما در آن از مهمانان و دوستان خود پذیرایی می کنید . اگر می خواهید این فضا را بدون آنکه هزینه زیادی متحمل شوید بزرگتر جلوه دهید ، از آینه های عریض و دیوارهای آینه ای استفاده کنید .

وقتی به موضوع استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منزلمی رسیم اکثر شما ذهنتان به سمت آینه های سرویس بهداشتی می رود چون در بیش تر خانه ها آینه ها را در همین سرویس بهداشتی ها نصب می کنند .

اگر در دکوراسیون نشیمن خانه خود یک دیوار خالی دارید حتماً لازم نیست این دیوار را با تابلو پر کنید. می توانید یک آینه ی بزرگ نصب کنید که این کار هم فضا را بزرگ تر نشان خواهد داد و هم پر نور تر .

اگر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما از سینک با رنگ تیره استفاده شده و همچنین پشت به پنجره و فضاهای دیگر خانه است می توانید آینه ای به دیوار پشت سینک نصب کنید تا هم نور بیش تری داشته باشید و هم بتوانید حین کار کردن جلوی ظرفشویی پشت سر خود را ببینید و با طرف مقابل خود صحبت کنید .

آینه ها در دکوراسیون معجزه می کنند :

یکی از ایده های خلاقانه ای که میتوان در خانه به کار برد و بدون داشتن کمترین هزینه فضای خانه را بزرگتر کرد استفاده از آینه است . استفاده از آینه در منازل لوکس از گذشته ها تا به امروز متداول بوده است اگرچه آینه به شکل کاربردی و با انواع طرحها و قابها در منزل استفاده می شود , ولی افرادی که به دنبال داشتن فضاهایی متفاوت هستند , از آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو در فضا سازیها استفاده می کنند .

استفاده از آینه در خانه ها و فضاهای کوچک باعث می شود تا فضا بزرگتر به نظر آید و تلالو نور در آینه فضا را روشن تر نماید . همچنین از آینه به عنوان عنصری انرژی بخش در فضا یاد می شود و در فنگ شویی نیز آینه را نمادی از آب می دانند که به فضا آرامش , گستردگی , تازگی و آرامش می بخشد .

آینه ها نه تنها در زیبا سازی فضای داخلی منازل نقش بسزایی دارند بلکه موارد کاربردی زیادی نیز برای آن وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می توان به خود آرایی اشاره نمود . در عین حال باید به این نکته توجه داشت که استفاده مناسب از آینه در آرامش و بهبود حالات روانی افرادی که در آن محیط زندگی می کنند نیز نقش موثری را بازی می کند.تلفیق نور و آینه می تواند حس متفاوتی را در فضای شما ایجاد کند و با کمترین هزینه تغییری شگرف در منزل شما بوجود آورد .

تاثیر آینه در دکوراسیون داخلی :

آینه ها تاثیر مثبت زیادی در دکوراسیون داخلی منزل دارند

یک قاعده مشهور در دکوراسیون داخلی آن است که آینه های بزرگ اگر به درستی نصب شوند ، با ایجاد توهم بُعد، عمق فضا را بیشتر جلوه می دهند و همچنین فضا را روشن و درخشان تر می کنند . اگر در فضای کوچکی زندگی می کنید و یا به هر دلیل دیگری می خواهید فضا را بزرگتر جلوه دهید ، می توان با اضافه کردن چند آینه زیبا (بدون حذف دیوارها) فضای خانه را بزرگ ، دلباز و زیبا نشان دهید .

زمان انتخاب آینه برای خانه تان ، هدف اصلی تان را در نظر بگیرید. اگر کارایی آینه مد نظر است ، مطمئن شوید که دو جنبه کارکردی و تزیینی را به طور همزمان داشته باشد . اگر تنها جنبه تزیینی آن مد نظر است، یک آینه با قابی با آرایه و تزیینات (و گاهی کاملا ساده اما شیک) چیزی است که باید به دنبال آن باشید .
وقتی به خانه کسی می روید ، در لحظه اول هیچ چیز به اندازه یک آینه تمام قد در قسمت ورودی خانه چشم شما را نمی گیرد . شاید دلیل آن تاثیر تماشای چهره و لباس خود در آن آینه باشد .

آینه ۳ تاثیر بسیار مهم در معماری داخلی دارد :

همه چیز را روشن و درخشان تر می کند : آینه موجب انعکاس و تکثیر نور خورشید و انواع نورهای مصنوعی می شود .

همه چیز را زنده تر جلوه می دهد : آینه دیگر صرفا وسیله ای نیست که خودمان را در آن نگاه کرده ، بلکه به تنهایی می تواند یک اثر هنری و یا تزیینی در یک فضا باشد .

وسعت و عمق فضا را بیشتر می کند : اگر به درستی و با رعایت نکات و اصول یک فضا را آینه کاری کنید ، می توانید عمق یک فضا را تا چند برابر بیشتر کنید .

انعکاس نور :

با اضافه کردن یک یا دو آینه در اتاق ، به آسانی می توانید میزان نور و انعکاس آن را دوبرابر کنید . اما بهیچ وجه نصب آینه های زیاد را به شما توصیه نمی کنیم . نصب آینه در نزدیکی لوسترها ، و یا در مقابل پنجره ، نور را به زیبایی منعکس می کند .

بهم ریختگی فضا را کاهش دهید :

اگر شما هم مثل اکثر افراد ، قبل از سر رسیدن مهمانها خرت و پرت هایتان را یک کمد بزرگ جا می دهید ، باید یادآوری کنیم که درهای بزرگ و بسته ، فضای اتاق را کوچکتر جلوه می دهد . یک راهکار برای حل این مشکل ، نصب آینه بر روی درهاست . به این شیوه توهم فضای بزرگتر و دلبازتری ایجاد می کنید .

پنجره های بزرگ و دیوارهای آینه ای :

برای اتاق های بدون پنجره ، حس فضایی دلباز حقیقتا کار دشواری است ؟ اما خبر خوش اینکه با دیوار های آینه ای تا حد زیادی می توان این مسئله را حل کرد . اگرچه این دیوار ها چشم اندازی به بیرون ندارند ، اما به طرز ماهرانه ای فضا را بزرگ ، روشن و دلباز نشان می دهد . بر خلاف دیوارهایی پر از قاب عکس ، دیوارهای آینه ای بُعد دیگری به فضا می افزایند . آینه های بزرگ قدی:گاهی یک آینه بزرگ ، تنها چیزی است که برای متحول کردن اتاق و یا هر فضای دیگری به آن احتیاج دارید . آینه هایی با قاب های پهن، به طراحی شما عمق می دهد . آینه ها به ارزش معماری هر فضایی می افزایند .

خانه ای لوکس و سلطنتی با آینه کاری :

نمی توان منکر این شد که آینه کاری به لوکس بودن فضا می افزاید . خانه های سلطنتی قدیمی را به خاطر بیاورید که چگونه با آینه کاری های فاخر خود نمایی می کردند . در آینه کاری برای فضای داخلی آنچه می تواند تاثیر متفاوتی بگذارد تعداد قطعات کار شده است . به این معنا که هر چه تعداد قطعات و اشکال برش خورده آینه ریزتر و ظریفتر باشند، شکوه آینه کاری نیز بیشتر است و تلالو نور در فضا ، جلوه خانه لوکس را بیشتر می کند .

دکوراسیون نشیمن :

دکوراسیون نشیمن را نیز می توانید با کاربرد آینه کاری به فضایی متفاوت تبدیل کرده و از شفافیت ایجاد شده در اثر انعکاس و بازتاب در آینه در جهت بهبود طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید . آینه کاری با قطعه آینه بزرگتر و اشکالی با خطوط ساده تر با دکوراسیون به سبک مدرن تناسب بیشتری دارند .

آینه کاری در دکوراسیون پذیرایی :

به گفته گروه شیشه و آینه گلستان فضای پذیرایی به علت حس و حال متفاوتی که دارد نیازمند استفاده از دکوراتیوهایی است که زیبایی بیشتری به آن ببخشد . آینه کاری در دکوراسیون پذیرایی انتخابی درست است که روشنایی و درخشش را به فضای داخلی آورده و دکوراسیون منزل شما را با موارد دیگر متمایز می کند .

طراحی راه پله داخلی خانه با آینه کاری :

دیوار کنار راه پله درون فضای داخلی پتانسیل خوبی برای استفاده از آینه کاری دارد . با این کار علاوه بر اینکه راه پله را عریضتر و بزرگتر جلوه می دهید ، نمایی کلی از فضاهای اطراف را نیز می توانید درون آینه مشاهده کنید . استفاده از آینه در راهرو و راه پله های باریک و تاریک راهکاری بسیار مناسب است .

آینه کاری در ورودی خانه :

با ورود به خانه می توان برداشت کلی از دکوراسیون، طراحی و حتی شخصیت و ذهنیت صاحب خانه داشت . استفاده از آینه کاری در ورودی خانه نشان دهنده این است که طراح قصد داشته تا فردی که به خانه وارد می شود متوجه تفاوت و شخصیت ویژه خانه شده باشد . استفاده از آینه کاری خصوصا در دیوار ورودی حس خوبی به فضای ورودی می دهد .

مجموعه آذردکور با استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته ارائه دهنده تمامی خدمات در زمینه برش آینه و آینه کاری می باشد برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق شماره تماس های ۰۹۱۴۳۱۰۳۱۱۲ – ۰۴۱۳۳۳۷۸۸۸۸ ، و یا واتس آپ اقدام فرمایید .