پرده های زبرا، پرده های راه راه دو لایه ای هستند از تور و پارچه متصل به هم تشکیل شده اند. شما می توانید این پرده را به طور کامل بالا زده و اجازه دهید نور وارد محیط شود یا بسته به مدل آن (دستی یا موتوری)، به وسیله زنجیر یا ریموت کنترلی که دارد، آن را به گونه ای تنظیم کنید که سایه ایجاد کرده و میزان نور وارد شده به محیط را به اندازه دلخواه (بین ده تا پنجاه درصد) تغییر دهید. به طور کلی پرده های زبرا دارای تمام ویژگی ها و قابلیت های پرده شید رول، پرده کرکره ای و پرده توری می باشند.در آذردکور می توانید علاوه بر مشاهده نمونه کارها و سفارش و خرید پرده،  از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

پرده های شید زبرا در طرح ها و رنگ های مختلفی در بازار در دسترس هستند و به دلیل همین تنوع بالا، بسیار پرطرفدار بوده و امکان هماهنگ شدن با هر دکوراسیون و چیدمانی را دارند. شما می توانید مانند پرده های شید رول، تصویر مورد نظر خود را روی این پرده ها نیز چاپ کنید؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل قسمت های از جنس توری که دارد، کیفیت تصویر چاپی به خوبی کیفیت تصویر چاپ شده روی شید رول نخواهد بود. نصب پرده های شید زبرا آسان بوده و این پرده ها دوام بالایی دارند. از شیدهای زبرا در اتاق خواب، سالن و آشپزخانه منازل مسکونی و همچنین در محیط های اداری و تجاری استفاده می شود.

نحوه جمع شدن شید زبرا مشابه شید رول بوده و در هر دو نوع دستی و موتوری (کنترل با ریموت) این مدل از پرده ها، پارچه در قاب بالای پرده به صورت رول جمع می شود.
پرده شید روز و شب یا شید دبل که در ایران به زبرا دو مکانیزم یا زبرا دوبل معروف شده است نیز گونه دیگری از شید بوده که بسیار شبیه به پرده زبرا می باشد. با این تفاوت که دو قسمت توری و پارچه ای آن کاملا مجزا بوده و به وسیله زنجیرهایی که دارند، به طور جداگانه باز و بسته می شوند.

پرده های زبرا خاصیت آنتی باکتریال و ضد چربی دارند و به دلیل عدم جذب دوده شست و شوی آن ها چندان دشوار نخواهد بود. در ادامه قصد داریم نحوه صحیح شست و شوی پرده های زبرا را آموزش دهیم.
همان طور که در بالا نیز گفته شد، این پرده ها از دو لایه توری و پارچه ای تشکیل شده اند. بنابراین شست و شوی پرده امر جدی و مهمی بوده و باید به منظور جلوگیری از تجمع گرد و خاک و نفوذ آلودگی به تار و پود بافت پارچه حداقل یک بار در هر فصل شسته شوند. در این صورت می توان از بروز عوارضی مانند ایجاد حساسیت نیز پیشگیری کرد.

شست و شوی پرده زبرا به صورت هفتگی

برای تمیز کردن هفتگی این پرده ها می توان از بخارشوی یا شامپو فرش استفاده کرد. در این صورت شما حتی به جدا کردن پرده نیازی ندارید. فقط کافی است پرده را کاملا باز کرده و کمی مایع ظرف شویی بر روی ابر تمیز ریخته و آن را به آرامی روی پرده بکشید و پس از گذشت چند دقیقه، با استفاده از بخارشوی پرده را تمیز کنید.

شست و شوی پرده زبرا به صورت فصلی

در این صورت باید ابتدا پرده را از روی دیوار یا سقف جدا کنید. سپس در یک سطل آب مقدار مناسبی از شوینده را حل کرده و با استفاده از یک اسفنج نرم یا پارچه، پرده را به آرامی تمیز کنید. توجه داشته باشید که این شوینده نباید خیلی قوی یا بسیار اسیدی و آنزیم دار باشد؛ زیرا به بافت پارچه آسیب می رساند. پس از آن که تمام پرده به مواد شوینده آغشته شد، آن را با آب کم فشار آب کشی کرده و آویزان کنید تا خشک شده و چروک نشود. پس از آن که پرده کاملا خشک شد، مجددا آن را نصب کنید.

مراحل شست و شوی پرده زبرا

۱٫پرده را در بازترین و پایین ترین حالت قرار دهید تا بتوانید تمام آن را تمیز کنید.
هیچ گاه سعی نکنید فقط قسمت کثیف شده را تمیز کنید. زیرا این کار در دراز مدت باعث تغییررنگ پرده ها می شود.
۲٫برای تمیز کردن پرده از جاروبرقی استفاده کنید.
سری برس مانند جاروبرقی را وصل کرده و جارو را از سمت چپ به راست حرکت دهید. سپس به همین شکل تا پایین ادامه دهید.
۳٫مقداری مایع صابون یا مایع ظرف شویی ملایم را در آب ولرم حل کنید.
مقدار ۱ قاشق (۱۵ میلی لیتر) صابون و ۴ فنجان (۱ لیتر) آب را در داخل یک ظرف ریخته و خوب هم بزنید تا صابون به طور کامل در آب حل شود. از مصرف هرگونه مواد پاک کننده شیمیایی و سفید کننده خودداری کنید. این مواد ممکن است به رنگ پرده شما آسیب برساند.

۴٫یک حوله و یا اسفنج را به محلول آب و صابون آغشته کرده و آن را خوب فشار دهید تا آب اضافی از آن خارج شود.
۵٫از بالا به پایین شروع به تمیز کردن کنید.
از یک سمت و از بالاترین قسمت پرده شروع کرده و با حرکات چپ و راست تا انتهای سمت مقابل پرده را تمیز کرده و به همین شکل تا پایین ادامه دهید.
۶٫بهتر است در حین کار چند مرتبه اسفنج خود را بشویید و اگر حوله یا اسفنج به حدی کثیف شده بود که نمی شد آن را تمیز کرد، حتما آن را تعویض کنید.

۷٫برای لکه های سخت تر از پاک کننده های لکه مخصوص پارچه استفاده کنید. توضیحات روی بسته بندی را به دقت بخوانید و سپس آن را روی یک گوشه از پرده امتحان کنید و اگر مشکلی پیش نیامد، تمام پرده را با استفاده از آن تمیز کنید.
۸٫پرده را باز نگه داشته و آویزان کنید تا کاملا خشک شود.