شب یلدا، یکی از مهم ترین و بزرگترین مناسبت های هر سال برای ما ایرانیان است.اما به راستی فلسفه ی شکل گرفتن جشن یلدا چیست؟ در این مقاله از یلدا و قصه ی یلدا خواهیم گفت و چند نکته برای داشتن یک چیدمان یلدایی و صمیمی و یک هدیه در این مقاله می خواهیم روش هایی را برای چیدمان و هدیه دادن پیشنهاد کنیم تا شب یلدای امسال را زیباتر و متقاوت تر از سالهای پیش تجربه کنید.

یلدا عیدیست که از مدت ها قبل از آمدنش،جان زمستان به بودنش گرم است. روزهای پایانی آذر پر از هیجان تازه ی شب یلداست و یلدا درنگ طولانی شب برای بیشتر دوست داشتن زندگی است.

اما به راستی چه رویدادی سبب شکل گیری یلدا به شکل امروزی خود شد؟

چرا مردم تصمیم گرفتند که یک شب از سال را جشن بگیرند و نام آن شب را “یلدا” بگذارند؟

شکل گیری جشن باستانی یلدا

ایام قدیم پیشه ی بیشتر مردم دام پروری و کشاورزی بود و از همین رو ،نور خورشید و طول مدت روز ارتباط مستقیم با رزق و روزی مردم داشت.

با شروع پاییز روزها، کوتاه و کوتاه تر می شوند و با فرا رسیدن آذر ماه روزها به کوتاه ترین حد خود می رسند و در آخرین روز آذر ماه کوتاه ترین روز و بلندترین شب را سپری می کنیم که از بعد از آن شب ها به تدریج بلندتر می شوند.

برای همین ۳۰ آذر ماه هرسال ،آخرین شب پاییز و اولین شب زمستان،طولانی ترین شب سال است که آن را “شب یلدا” می نامند و در ایران آن را جشن می گیرند.

چیدمان و تزئینات شب یلدا

هوشمندانه می توانید با تغییر دادن یا اضافه کردن چند جزئیات کوچک و دکوراتیو به چیدمان منزل خود، حال و هوای یلدا را به خانه خود بیاورید و خانه را برای شب یلدا آماده کنید. دکوراسیون،تزئین میز یلدایی ،تزئین سفره ی یلدایی و درست کردن هدیه ی شب چله با این ایده ها امکان پذیر است.

این جزئیات دکوراتیو شب یلدا می توانند:

  • با انارهای خشک کوچک و شاخ و برگ درختان،تزئینات برای نصب کردن پشت درب ورودی منزل تهیه کنید و از میهمانان خود با شور و شوق استقبال کنید.
  • کوسن های به رنگ قرمز و سبز به چیدمان خود اضافه کنید.
  • از رومیزی ها سبز رنگ یا قرمز برای میزنهارخوری و میز های عسلی استفاده کنید.
  • از شمع هایی به شکل انار و یا هندوانه استفاده کنید. اگر هم شمع ساده تری خواستید روی میز تزیینات خود قرار دهید می توانید از شمع رنگ های سبز  و یا قرمز انتخاب کنید و با چیدمان هماهنگ کنید.
  • با ساختن سینی های دکوراتیو با وسایل در دسترس روی میزها و اُپن را تزئین کنید.
  • با ساختن دکوری های بلند یلدایی به چیدمان خود شکوه بیشتری ببخشید.
  • دیوان حافظ و شاهنامه را فراموش نکنید.
  • از کُرسی های سنتی استفاده کنید و تزئینات خود را روی کُرسی قرار دهید.